April 2020
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
March 29, 2020

8:30 am: 25+ Men’s Basketball League

8:30 am: 25+ Men’s Basketball League

11:00 am: Barre Fitness

11:00 am: Barre Fitness

11:00 am: Tai Chi: Meditation in Motion

11:00 am: Tai Chi: Meditation in Motion

12:30 pm: Youth Flag Football Games

12:30 pm: Youth Flag Football Games

3:30 pm: Capoeira Class (Ages 5 - 10)

3:30 pm: Capoeira Class (Ages 5 - 10)

4:15 pm: Capoeira Class (Ages 11+)

4:15 pm: Capoeira Class (Ages 11+)
March 30, 2020

5:30 am: Open Pick Up Pickleball (Age 13+)

5:30 am: Open Pick Up Pickleball (Age 13+)

1:30 pm: Terrific Tumblers Gymnastics (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Terrific Tumblers Gymnastics (Ages 3 - 6)

4:30 pm: Basketball 101 (Ages 5 - 10)

4:30 pm: Basketball 101 (Ages 5 - 10)

5:00 pm: Varsity (Ages 13 - 18)

5:00 pm: Varsity (Ages 13 - 18)

5:00 pm: Willpower Basketball Training

5:00 pm: Willpower Basketball Training

5:30 pm: High Performance

5:30 pm: High Performance

6:00 pm: Hebrew 101

6:00 pm: Hebrew 101

6:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)

6:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Willpower Basketball Training (Ages 9 - 12)

6:00 pm: Willpower Basketball Training (Ages 9 - 12)

6:00 pm: Youth Judo (Ages 6 - 13)

6:00 pm: Youth Judo (Ages 6 - 13)

6:00 pm: Youth Judo (Ages 6 - 13)

6:00 pm: Youth Judo (Ages 6 - 13)

6:30 pm: 3.0 - 3.5 Men’s Clinic

6:30 pm: 3.0 - 3.5 Men’s Clinic

7:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)

7:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)
March 31, 2020

9:00 am: Ladies’ A Team Clinic

9:00 am: Ladies’ A Team Clinic

9:30 am: Barre Fitness

9:30 am: Barre Fitness

10:00 am: Being Human: A Challenging and Wild Ride

10:00 am: Being Human: A Challenging and Wild Ride

10:00 am: Pottery Tuesday Session 2

10:00 am: Pottery Tuesday Session 2

10:30 am: Total Control

10:30 am: Total Control

1:00 pm: Adult Ballet

1:00 pm: Adult Ballet

1:30 pm: Cooking Around the World (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

1:30 pm: Cooking Around the World (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

1:30 pm: Little Kickers Soccer (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Little Kickers Soccer (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Little Kickers Soccer (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Little Kickers Soccer (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Tennis Aces (Ages 3 - 5)

1:30 pm: Tennis Aces (Ages 3 - 5)

3:30 pm: Capoeira Class (Ages 5 - 10)

3:30 pm: Capoeira Class (Ages 5 - 10)

3:30 pm: Terrific Tumblers Gymnastics (Ages 3 - 6)

3:30 pm: Terrific Tumblers Gymnastics (Ages 3 - 6)

4:00 pm: Fit for Broadway (Grades K - 8)

4:00 pm: Fit for Broadway (Grades K - 8)

4:15 pm: Capoeira Class (Ages 11+)

4:15 pm: Capoeira Class (Ages 11+)

4:30 pm: Junior Gymnastics (Ages 5 - 10)

4:30 pm: Junior Gymnastics (Ages 5 - 10)

4:30 pm: Junior Quick Start (Ages 7 - 10)

4:30 pm: Junior Quick Start (Ages 7 - 10)

4:30 pm: Volleyball Clinic (Ages 8 - 14)

4:30 pm: Volleyball Clinic (Ages 8 - 14)

5:00 pm: Ultimate JCA Bake-Off (Grades 6 - 8)

5:00 pm: Ultimate JCA Bake-Off (Grades 6 - 8)

6:30 pm: Working Women’s Team

6:30 pm: Working Women’s Team
April 1, 2020

All day: Open Pick Up Volleyball (Age 13+)

All day: Open Pick Up Volleyball (Age 13+)

12:00 pm: Honey Tasting Workshop

12:00 pm: Honey Tasting Workshop

1:30 pm: Little Putters Golf (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Little Putters Golf (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Clubhouse (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Clubhouse (Ages 3 - 6)

2:15 pm: Chinese Character Art Class (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

2:15 pm: Chinese Character Art Class (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

4:00 pm: Coerver Soccer Performance Academy

4:00 pm: Coerver Soccer Performance Academy

4:15 pm: Makos Run Club (Ages 4 - 14)

4:15 pm: Makos Run Club (Ages 4 - 14)

4:15 pm: Pee-wee Quick Start (Ages 4 - 6)

4:15 pm: Pee-wee Quick Start (Ages 4 - 6)

6:00 pm: 18+ Men’s Basketball League

6:00 pm: 18+ Men’s Basketball League

6:00 pm: 18+ Men's Basketball League

6:00 pm: 18+ Men's Basketball League

6:30 pm: Tennis 101

6:30 pm: Tennis 101
April 2, 2020

10:30 am: Total Control

10:30 am: Total Control

11:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

11:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

1:30 pm: Adventure Yoga (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

1:30 pm: Adventure Yoga (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

1:30 pm: Little Dribblers Basketball (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Little Dribblers Basketball (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Hippity Hop Move and Groove (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Hippity Hop Move and Groove (Ages 3 - 6)

3:30 pm: Junior Quick Start (Ages 7 - 10)

3:30 pm: Junior Quick Start (Ages 7 - 10)

3:30 pm: Pee-wee Quick Start (Ages 4 - 6)

3:30 pm: Pee-wee Quick Start (Ages 4 - 6)

3:30 pm: Sports Extravaganza (Ages 3 - 6)

3:30 pm: Sports Extravaganza (Ages 3 - 6)

4:30 pm: Junior Varsity (Ages 11 - 13)

4:30 pm: Junior Varsity (Ages 11 - 13)

4:30 pm: Soccer 101 (Ages 5 - 10)

4:30 pm: Soccer 101 (Ages 5 - 10)

4:30 pm: World Tour STEM Challenges (Grades K - 8)

4:30 pm: World Tour STEM Challenges (Grades K - 8)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:30 pm: Living with Alzheimer's: A Class for Caregivers

6:30 pm: Living with Alzheimer's: A Class for Caregivers

6:30 pm: Member Tennis Mixer

6:30 pm: Member Tennis Mixer

6:30 pm: Pottery Thursday Session 2

6:30 pm: Pottery Thursday Session 2
April 3, 2020

9:00 am: Ladies’ C Team Clinic

9:00 am: Ladies’ C Team Clinic

12:30 pm: Baby Bear Ballet A (Ages 2 - 3 by 9/1/2019)

12:30 pm: Baby Bear Ballet A (Ages 2 - 3 by 9/1/2019)

1:30 pm: Baby Bear Ballet B (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

1:30 pm: Baby Bear Ballet B (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

1:30 pm: Little Touchdowns Flag Football (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Little Touchdowns Flag Football (Ages 3 - 6)

2:30 pm: Jackson Pollock Abstract Drip Painting

2:30 pm: Jackson Pollock Abstract Drip Painting

4:00 pm: High Performance

4:00 pm: High Performance
April 4, 2020

1:00 pm: Open Pick Up Basketball (Age 13+)

1:00 pm: Open Pick Up Basketball (Age 13+)
April 5, 2020

8:30 am: 25+ Men’s Basketball League

8:30 am: 25+ Men’s Basketball League

10:00 am: JPlay Family Yoga

10:00 am: JPlay Family Yoga

11:00 am: Barre Fitness

11:00 am: Barre Fitness

11:00 am: Tai Chi: Meditation in Motion

11:00 am: Tai Chi: Meditation in Motion

12:30 pm: Youth Flag Football Games

12:30 pm: Youth Flag Football Games

1:30 pm: The Functional Foot Workshop

1:30 pm: The Functional Foot Workshop

3:00 pm: Young Concert Artist Series- Omer Quartet

3:00 pm: Young Concert Artist Series- Omer Quartet

3:30 pm: Capoeira Class (Ages 5 - 10)

3:30 pm: Capoeira Class (Ages 5 - 10)

4:15 pm: Capoeira Class (Ages 11+)

4:15 pm: Capoeira Class (Ages 11+)
April 6, 2020

5:00 pm: Varsity (Ages 13 - 18)

5:00 pm: Varsity (Ages 13 - 18)

5:00 pm: Willpower Basketball Training

5:00 pm: Willpower Basketball Training

5:30 pm: High Performance

5:30 pm: High Performance

6:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)

6:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Willpower Basketball Training (Ages 9 - 12)

6:00 pm: Willpower Basketball Training (Ages 9 - 12)

6:00 pm: Youth Judo (Ages 6 - 13)

6:00 pm: Youth Judo (Ages 6 - 13)

6:00 pm: Youth Judo (Ages 6 - 13)

6:00 pm: Youth Judo (Ages 6 - 13)

6:30 pm: 3.0 - 3.5 Men’s Clinic

6:30 pm: 3.0 - 3.5 Men’s Clinic

7:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)

7:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)
April 7, 2020

9:00 am: Ladies’ A Team Clinic

9:00 am: Ladies’ A Team Clinic

9:30 am: Barre Fitness

9:30 am: Barre Fitness

9:30 am: Bridge 101

9:30 am: Bridge 101

10:00 am: Pottery Tuesday Session 2

10:00 am: Pottery Tuesday Session 2

10:00 am: Traditional Oil Still Life

10:00 am: Traditional Oil Still Life

1:00 pm: Adult Ballet

1:00 pm: Adult Ballet

1:30 pm: Cooking Around the World (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

1:30 pm: Cooking Around the World (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

1:30 pm: Tennis Aces (Ages 3 - 5)

1:30 pm: Tennis Aces (Ages 3 - 5)

3:30 pm: Capoeira Class (Ages 5 - 10)

3:30 pm: Capoeira Class (Ages 5 - 10)

4:00 pm: Fit for Broadway (Grades K - 8)

4:00 pm: Fit for Broadway (Grades K - 8)

4:15 pm: Capoeira Class (Ages 11+)

4:15 pm: Capoeira Class (Ages 11+)

4:30 pm: Junior Quick Start (Ages 7 - 10)

4:30 pm: Junior Quick Start (Ages 7 - 10)

6:30 pm: Working Women’s Team

6:30 pm: Working Women’s Team
April 8, 2020

1:30 pm: Zoe’s Clubhouse (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Clubhouse (Ages 3 - 6)

2:15 pm: Chinese Character Art Class (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

2:15 pm: Chinese Character Art Class (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

4:15 pm: Pee-wee Quick Start (Ages 4 - 6)

4:15 pm: Pee-wee Quick Start (Ages 4 - 6)

6:00 pm: 18+ Men’s Basketball League

6:00 pm: 18+ Men’s Basketball League

6:30 pm: Tennis 101

6:30 pm: Tennis 101
April 9, 2020

11:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

11:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)
April 10, 2020

All day: Open Pick Up Volleyball (Age 13+)

All day: Open Pick Up Volleyball (Age 13+)
April 11, 2020

1:00 pm: Open Pick Up Basketball (Age 13+)

1:00 pm: Open Pick Up Basketball (Age 13+)
April 12, 2020

11:00 am: Barre Fitness

11:00 am: Barre Fitness

11:00 am: Tai Chi: Meditation in Motion

11:00 am: Tai Chi: Meditation in Motion

2:00 pm: Sunday Film Series: "Singin' in the Rain"

2:00 pm: Sunday Film Series: "Singin' in the Rain"

3:30 pm: Capoeira Class (Ages 5 - 10)

3:30 pm: Capoeira Class (Ages 5 - 10)

4:15 pm: Capoeira Class (Ages 11+)

4:15 pm: Capoeira Class (Ages 11+)
April 13, 2020

7:30 am: JCAtion Days (Grades K - 8)

7:30 am: JCAtion Days (Grades K - 8)

10:00 am: Gem and Mineral Society Tour and Lunch

10:00 am: Gem and Mineral Society Tour and Lunch

1:30 pm: Little Hitters Baseball (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Little Hitters Baseball (Ages 3 - 6)

3:30 pm: Sports Extravaganza (Ages 3 - 6)

3:30 pm: Sports Extravaganza (Ages 3 - 6)

4:30 pm: Soccer 101 (Ages 5 - 10)

4:30 pm: Soccer 101 (Ages 5 - 10)

5:00 pm: Varsity (Ages 13 - 18)

5:00 pm: Varsity (Ages 13 - 18)

5:30 pm: High Performance

5:30 pm: High Performance

6:00 pm: Hebrew 202

6:00 pm: Hebrew 202

6:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)

6:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Youth Judo (Ages 6 - 13)

6:00 pm: Youth Judo (Ages 6 - 13)

6:00 pm: Youth Judo (Ages 6 - 13)

6:00 pm: Youth Judo (Ages 6 - 13)

6:30 pm: 3.0 - 3.5 Men’s Clinic

6:30 pm: 3.0 - 3.5 Men’s Clinic

7:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)

7:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)
April 14, 2020

9:00 am: Ladies’ A Team Clinic

9:00 am: Ladies’ A Team Clinic

9:30 am: Barre Fitness

9:30 am: Barre Fitness

9:30 am: Bridge 101

9:30 am: Bridge 101

10:00 am: Pottery Tuesday Session 2

10:00 am: Pottery Tuesday Session 2

10:00 am: Traditional Oil Still Life

10:00 am: Traditional Oil Still Life

12:00 pm: Let's Do Lunch: La Empanada Llama

12:00 pm: Let's Do Lunch: La Empanada Llama

1:00 pm: Adult Ballet

1:00 pm: Adult Ballet

1:30 pm: Little Kickers Soccer (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Little Kickers Soccer (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Tennis Aces (Ages 3 - 5)

1:30 pm: Tennis Aces (Ages 3 - 5)

3:30 pm: Capoeira Class (Ages 5 - 10)

3:30 pm: Capoeira Class (Ages 5 - 10)

3:30 pm: Terrific Tumblers Gymnastics (Ages 3 - 6)

3:30 pm: Terrific Tumblers Gymnastics (Ages 3 - 6)

4:15 pm: Capoeira Class (Ages 11+)

4:15 pm: Capoeira Class (Ages 11+)

4:30 pm: Junior Quick Start (Ages 7 - 10)

4:30 pm: Junior Quick Start (Ages 7 - 10)

6:30 pm: Working Women’s Team

6:30 pm: Working Women’s Team
April 15, 2020 April 16, 2020

11:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

11:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

1:30 pm: Little Dribblers Basketball (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Little Dribblers Basketball (Ages 3 - 6)

3:30 pm: Junior Quick Start (Ages 7 - 10)

3:30 pm: Junior Quick Start (Ages 7 - 10)

3:30 pm: Pee-wee Quick Start (Ages 4 - 6)

3:30 pm: Pee-wee Quick Start (Ages 4 - 6)

3:30 pm: Sports Extravaganza (Ages 3 - 6)

3:30 pm: Sports Extravaganza (Ages 3 - 6)

4:30 pm: Basketball 101 ( Ages 5 - 10)

4:30 pm: Basketball 101 ( Ages 5 - 10)

4:30 pm: Junior Varsity (Ages 11 - 13)

4:30 pm: Junior Varsity (Ages 11 - 13)

4:30 pm: Painting with a Twist (Grades 2 - 8)

4:30 pm: Painting with a Twist (Grades 2 - 8)

4:30 pm: World Tour STEM Challenges (Grades K - 8)

4:30 pm: World Tour STEM Challenges (Grades K - 8)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:30 pm: Member Tennis Mixer

6:30 pm: Member Tennis Mixer

6:30 pm: Pottery Thursday Session 2

6:30 pm: Pottery Thursday Session 2
April 17, 2020

9:00 am: Ladies’ C Team Clinic

9:00 am: Ladies’ C Team Clinic

12:30 pm: Baby Bear Ballet A (Ages 2 - 3 by 9/1/2019)

12:30 pm: Baby Bear Ballet A (Ages 2 - 3 by 9/1/2019)

1:30 pm: Baby Bear Ballet B (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

1:30 pm: Baby Bear Ballet B (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

1:30 pm: Little Touchdowns Flag Football

1:30 pm: Little Touchdowns Flag Football

4:00 pm: High Performance

4:00 pm: High Performance
April 18, 2020

1:00 pm: Open Pick Up Basketball (Age 13+)

1:00 pm: Open Pick Up Basketball (Age 13+)
April 19, 2020

8:30 am: 25+ Men’s Basketball League

8:30 am: 25+ Men’s Basketball League

11:00 am: Barre Fitness

11:00 am: Barre Fitness

11:00 am: Parent and Me: Family Yoga (Birth - 3 yrs)

11:00 am: Parent and Me: Family Yoga (Birth - 3 yrs)

11:00 am: Tai Chi: Meditation in Motion

11:00 am: Tai Chi: Meditation in Motion

12:30 pm: Youth Flag Football Games

12:30 pm: Youth Flag Football Games

3:30 pm: Capoeira Class (Ages 5 - 10)

3:30 pm: Capoeira Class (Ages 5 - 10)

4:15 pm: Capoeira Class (Ages 11+)

4:15 pm: Capoeira Class (Ages 11+)
April 20, 2020

11:15 am: Parent and Me: Story Time (Birth - 3 yrs)

11:15 am: Parent and Me: Story Time (Birth - 3 yrs)

12:15 pm: Parent and Me: Stroller Fit Moms (Birth - 3 yrs)

12:15 pm: Parent and Me: Stroller Fit Moms (Birth - 3 yrs)

1:30 pm: Little Hitters Baseball (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Little Hitters Baseball (Ages 3 - 6)

4:00 pm: Animal Collages by Eric Carle (Grade K - 5)

4:00 pm: Animal Collages by Eric Carle (Grade K - 5)

4:30 pm: Soccer 101 (Ages 5 - 10)

4:30 pm: Soccer 101 (Ages 5 - 10)

5:00 pm: Varsity (Ages 13 - 18)

5:00 pm: Varsity (Ages 13 - 18)

5:00 pm: Willpower Basketball Training (Ages 5 - 8)

5:00 pm: Willpower Basketball Training (Ages 5 - 8)

5:00 pm: Willpower Basketball Training (Ages 5 - 8)

5:00 pm: Willpower Basketball Training (Ages 5 - 8)

5:30 pm: High Performance

5:30 pm: High Performance

6:00 pm: Hebrew 202

6:00 pm: Hebrew 202

6:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)

6:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Willpower Basketball Training (Ages 9 - 12)

6:00 pm: Willpower Basketball Training (Ages 9 - 12)

6:00 pm: Youth Judo (Ages 6 - 13)

6:00 pm: Youth Judo (Ages 6 - 13)

6:00 pm: Youth Judo (Ages 6 - 13)

6:00 pm: Youth Judo (Ages 6 - 13)

6:30 pm: 3.0 - 3.5 Men’s Clinic

6:30 pm: 3.0 - 3.5 Men’s Clinic

7:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)

7:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)
April 21, 2020

All day: Open Pick Up Volleyball (Age 13+)

All day: Open Pick Up Volleyball (Age 13+)

9:00 am: Ladies’ A Team Clinic

9:00 am: Ladies’ A Team Clinic

9:15 am: Sally Dark Rides Tour and Lunch

9:15 am: Sally Dark Rides Tour and Lunch

9:30 am: Barre Fitness

9:30 am: Barre Fitness

9:30 am: Bridge 101

9:30 am: Bridge 101

10:00 am: Pottery Tuesday Session 2

10:00 am: Pottery Tuesday Session 2

10:00 am: Traditional Oil Still Life

10:00 am: Traditional Oil Still Life

10:30 am: Total Control

10:30 am: Total Control

11:00 am: Parent and Me: Sensory Sensations (3 mos - 2 yrs)

11:00 am: Parent and Me: Sensory Sensations (3 mos - 2 yrs)

12:00 pm: Parent and Me: Splash-N-Play (6 months to 3 years)

12:00 pm: Parent and Me: Splash-N-Play (6 months to 3 years)

1:00 pm: Adult Ballet

1:00 pm: Adult Ballet

1:30 pm: Cooking Around the World (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

1:30 pm: Cooking Around the World (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

1:30 pm: Little Kickers Soccer (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Little Kickers Soccer (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Tennis Aces (Ages 3 - 5)

1:30 pm: Tennis Aces (Ages 3 - 5)

3:30 pm: Capoeira Class (Ages 5 - 10)

3:30 pm: Capoeira Class (Ages 5 - 10)

3:30 pm: Terrific Tumblers Gymnastics (Ages 3 - 6)

3:30 pm: Terrific Tumblers Gymnastics (Ages 3 - 6)

4:00 pm: Fit for Broadway (Grades K - 8)

4:00 pm: Fit for Broadway (Grades K - 8)

4:15 pm: Capoeira Class (Ages 11+)

4:15 pm: Capoeira Class (Ages 11+)

4:30 pm: Junior Gymnastics (Ages 5 - 10)

4:30 pm: Junior Gymnastics (Ages 5 - 10)

4:30 pm: Junior Quick Start (Ages 7 - 10)

4:30 pm: Junior Quick Start (Ages 7 - 10)

4:30 pm: Volleyball Clinic (Ages 8 - 14)

4:30 pm: Volleyball Clinic (Ages 8 - 14)

5:00 pm: Dough, Boy! (Grades 6 - 8)

5:00 pm: Dough, Boy! (Grades 6 - 8)

6:30 pm: Working Women’s Team

6:30 pm: Working Women’s Team
April 22, 2020

11:00 am: Parent and Me: Make Music (3 mos - 2 yrs)

11:00 am: Parent and Me: Make Music (3 mos - 2 yrs)

12:00 pm: Parent and Me: Toddler Yoga (1 - 3 yrs)

12:00 pm: Parent and Me: Toddler Yoga (1 - 3 yrs)

1:00 pm: Alzheimer's Association Educational Program

1:00 pm: Alzheimer's Association Educational Program

1:30 pm: Little Putters Golf (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Little Putters Golf (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Clubhouse (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Clubhouse (Ages 3 - 6)

2:15 pm: Chinese Character Art Class (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

2:15 pm: Chinese Character Art Class (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

4:15 pm: Makos Run Club (Ages 4 - 14)

4:15 pm: Makos Run Club (Ages 4 - 14)

4:15 pm: Pee-wee Quick Start (Ages 4 - 6)

4:15 pm: Pee-wee Quick Start (Ages 4 - 6)

4:30 pm: Youth- Dip, Dip, Hooray! (Grades K - 5)

4:30 pm: Youth- Dip, Dip, Hooray! (Grades K - 5)

6:00 pm: 18+ Men’s Basketball League

6:00 pm: 18+ Men’s Basketball League

6:00 pm: 18+ Men's Basketball League

6:00 pm: 18+ Men's Basketball League

6:00 pm: Cooling off Inflammation

6:00 pm: Cooling off Inflammation

6:30 pm: Tennis 101

6:30 pm: Tennis 101
April 23, 2020

10:30 am: Total Control

10:30 am: Total Control

10:45 am: Parent and Me: On The Move (ages 1 year to 3 years)

10:45 am: Parent and Me: On The Move (ages 1 year to 3 years)

11:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

11:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

1:30 pm: Adventure Yoga (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

1:30 pm: Adventure Yoga (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

1:30 pm: Little Dribblers Basketball (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Little Dribblers Basketball (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Hippity Hop Move and Groove (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Hippity Hop Move and Groove (Ages 3 - 6)

3:30 pm: Junior Quick Start (Ages 7 - 10)

3:30 pm: Junior Quick Start (Ages 7 - 10)

3:30 pm: Pee-wee Quick Start (Ages 4 - 6)

3:30 pm: Pee-wee Quick Start (Ages 4 - 6)

3:30 pm: Sports Extravaganza (Ages 3 - 6)

3:30 pm: Sports Extravaganza (Ages 3 - 6)

4:30 pm: Basketball 101 ( Ages 5 - 10)

4:30 pm: Basketball 101 ( Ages 5 - 10)

4:30 pm: Junior Varsity (Ages 11 - 13)

4:30 pm: Junior Varsity (Ages 11 - 13)

4:30 pm: Painting with a Twist (Grades 2 - 8)

4:30 pm: Painting with a Twist (Grades 2 - 8)

4:30 pm: World Tour STEM Challenges (Grades K - 8)

4:30 pm: World Tour STEM Challenges (Grades K - 8)

6:00 pm: Small Business Advice with SCORE

6:00 pm: Small Business Advice with SCORE

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:30 pm: Member Tennis Mixer

6:30 pm: Member Tennis Mixer

6:30 pm: Pottery Thursday Session 2

6:30 pm: Pottery Thursday Session 2
April 24, 2020

9:00 am: Ladies’ C Team Clinic

9:00 am: Ladies’ C Team Clinic

10:15 am: Striking Power: Iconoclasm in Ancient Egypt

10:15 am: Striking Power: Iconoclasm in Ancient Egypt

12:30 pm: Baby Bear Ballet A (Ages 2 - 3 by 9/1/2019)

12:30 pm: Baby Bear Ballet A (Ages 2 - 3 by 9/1/2019)

1:30 pm: Baby Bear Ballet B (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

1:30 pm: Baby Bear Ballet B (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

1:30 pm: Cooking Around the World-Jewish Food

1:30 pm: Cooking Around the World-Jewish Food

1:30 pm: Little Touchdowns Flag Football

1:30 pm: Little Touchdowns Flag Football

2:30 pm: Books and Cooks

2:30 pm: Books and Cooks

4:00 pm: High Performance

4:00 pm: High Performance
April 25, 2020

1:00 pm: Open Pick Up Basketball (Age 13+)

1:00 pm: Open Pick Up Basketball (Age 13+)
April 26, 2020

8:30 am: 25+ Men’s Basketball League

8:30 am: 25+ Men’s Basketball League

10:00 am: Stretch into Spring

10:00 am: Stretch into Spring

11:00 am: Barre Fitness

11:00 am: Barre Fitness

11:00 am: Parent and Me: Family Yoga (Birth - 3 yrs)

11:00 am: Parent and Me: Family Yoga (Birth - 3 yrs)

11:00 am: Tai Chi: Meditation in Motion

11:00 am: Tai Chi: Meditation in Motion

12:30 pm: Youth Flag Football Games

12:30 pm: Youth Flag Football Games

3:30 pm: Capoeira Class (Ages 5 - 10)

3:30 pm: Capoeira Class (Ages 5 - 10)

4:15 pm: Capoeira Class (Ages 11+)

4:15 pm: Capoeira Class (Ages 11+)
April 27, 2020

11:15 am: Parent and Me: Story Time (Birth - 3 yrs)

11:15 am: Parent and Me: Story Time (Birth - 3 yrs)

12:15 pm: Parent and Me: Stroller Fit Moms (Birth - 3 yrs)

12:15 pm: Parent and Me: Stroller Fit Moms (Birth - 3 yrs)

1:30 pm: Little Hitters Baseball (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Little Hitters Baseball (Ages 3 - 6)

4:00 pm: Animal Collages by Eric Carle (Grade K - 5)

4:00 pm: Animal Collages by Eric Carle (Grade K - 5)

4:30 pm: Soccer 101 (Ages 5 - 10)

4:30 pm: Soccer 101 (Ages 5 - 10)

5:00 pm: Varsity (Ages 13 - 18)

5:00 pm: Varsity (Ages 13 - 18)

5:00 pm: Willpower Basketball Training (Ages 5 - 8)

5:00 pm: Willpower Basketball Training (Ages 5 - 8)

5:30 pm: High Performance

5:30 pm: High Performance

6:00 pm: Hebrew 202

6:00 pm: Hebrew 202

6:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)

6:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Willpower Basketball Training (Ages 9 - 12)

6:00 pm: Willpower Basketball Training (Ages 9 - 12)

6:00 pm: Youth Judo (Ages 6 - 13)

6:00 pm: Youth Judo (Ages 6 - 13)

6:00 pm: Youth Judo (Ages 6 - 13)

6:00 pm: Youth Judo (Ages 6 - 13)

6:30 pm: 3.0 - 3.5 Men’s Clinic

6:30 pm: 3.0 - 3.5 Men’s Clinic

7:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)

7:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)
April 28, 2020

8:00 am: Tikkun Olam: Arts4All Festival at the Cummer

8:00 am: Tikkun Olam: Arts4All Festival at the Cummer

9:00 am: Ladies’ A Team Clinic

9:00 am: Ladies’ A Team Clinic

9:30 am: Barre Fitness

9:30 am: Barre Fitness

9:30 am: Bridge 101

9:30 am: Bridge 101

10:00 am: Pottery Tuesday Session 2

10:00 am: Pottery Tuesday Session 2

10:00 am: Traditional Oil Still Life

10:00 am: Traditional Oil Still Life

10:30 am: Total Control

10:30 am: Total Control

11:00 am: Parent and Me: Sensory Sensations (3 mos - 2 yrs)

11:00 am: Parent and Me: Sensory Sensations (3 mos - 2 yrs)

12:00 pm: Parent and Me: Splash-N-Play (6 months to 3 years)

12:00 pm: Parent and Me: Splash-N-Play (6 months to 3 years)

1:00 pm: Adult Ballet

1:00 pm: Adult Ballet

1:30 pm: Cooking Around the World (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

1:30 pm: Cooking Around the World (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

1:30 pm: Little Kickers Soccer (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Little Kickers Soccer (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Tennis Aces (Ages 3 - 5)

1:30 pm: Tennis Aces (Ages 3 - 5)

3:30 pm: Capoeira Class (Ages 5 - 10)

3:30 pm: Capoeira Class (Ages 5 - 10)

3:30 pm: Terrific Tumblers Gymnastics (Ages 3 - 6)

3:30 pm: Terrific Tumblers Gymnastics (Ages 3 - 6)

4:00 pm: Fit for Broadway (Grades K - 8)

4:00 pm: Fit for Broadway (Grades K - 8)

4:15 pm: Capoeira Class (Ages 11+)

4:15 pm: Capoeira Class (Ages 11+)

4:30 pm: Junior Gymnastics (Ages 5 - 10)

4:30 pm: Junior Gymnastics (Ages 5 - 10)

4:30 pm: Junior Quick Start (Ages 7 - 10)

4:30 pm: Junior Quick Start (Ages 7 - 10)

4:30 pm: Volleyball Clinic (Ages 8 - 14)

4:30 pm: Volleyball Clinic (Ages 8 - 14)

5:00 pm: Dough, Boy! (Grades 6 - 8)

5:00 pm: Dough, Boy! (Grades 6 - 8)

6:00 pm: Craft Beer 101

6:00 pm: Craft Beer 101

6:30 pm: Working Women’s Team

6:30 pm: Working Women’s Team
April 29, 2020

1:30 pm: Little Putters Golf (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Little Putters Golf (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Clubhouse (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Clubhouse (Ages 3 - 6)

2:15 pm: Chinese Character Art Class (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

2:15 pm: Chinese Character Art Class (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

3:00 pm: Something Special for Mom (Grades K - 5)

3:00 pm: Something Special for Mom (Grades K - 5)

4:15 pm: Makos Run Club (Ages 4 - 14)

4:15 pm: Makos Run Club (Ages 4 - 14)

4:30 pm: Youth- Dip, Dip, Hooray! (Grades K - 5)

4:30 pm: Youth- Dip, Dip, Hooray! (Grades K - 5)

6:00 pm: 18+ Men’s Basketball League

6:00 pm: 18+ Men’s Basketball League

6:00 pm: 18+ Men's Basketball League

6:00 pm: 18+ Men's Basketball League
April 30, 2020

All day: Open Pick Up Volleyball (Age 13+)

All day: Open Pick Up Volleyball (Age 13+)

10:30 am: Total Control

10:30 am: Total Control

10:45 am: Parent and Me: On The Move (ages 1 year to 3 years)

10:45 am: Parent and Me: On The Move (ages 1 year to 3 years)

11:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

11:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

1:30 pm: Adventure Yoga (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

1:30 pm: Adventure Yoga (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

1:30 pm: Little Dribblers Basketball (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Little Dribblers Basketball (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Hippity Hop Move and Groove (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Hippity Hop Move and Groove (Ages 3 - 6)

3:30 pm: Sports Extravaganza (Ages 3 - 6)

3:30 pm: Sports Extravaganza (Ages 3 - 6)

4:30 pm: Basketball 101 ( Ages 5 - 10)

4:30 pm: Basketball 101 ( Ages 5 - 10)

4:30 pm: Painting with a Twist (Grades 2 - 8)

4:30 pm: Painting with a Twist (Grades 2 - 8)

4:30 pm: World Tour STEM Challenges (Grades K - 8)

4:30 pm: World Tour STEM Challenges (Grades K - 8)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:00 pm: Varsity Basketball League (Ages 14 - 18)

6:30 pm: Pottery Thursday Session 2

6:30 pm: Pottery Thursday Session 2
May 1, 2020

11:30 am: Ladies Day Lunch

11:30 am: Ladies Day Lunch

12:30 pm: Baby Bear Ballet A (Ages 2 - 3 by 9/1/2019)

12:30 pm: Baby Bear Ballet A (Ages 2 - 3 by 9/1/2019)

1:30 pm: Baby Bear Ballet B (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

1:30 pm: Baby Bear Ballet B (Ages 3 - 6 by 9/1/2019)

1:30 pm: Cooking Around the World-Jewish Food

1:30 pm: Cooking Around the World-Jewish Food

1:30 pm: Little Touchdowns Flag Football

1:30 pm: Little Touchdowns Flag Football

2:30 pm: Books and Cooks

2:30 pm: Books and Cooks

2:45 pm: Parent and Me Shabbat (Birth - 3 yrs)

2:45 pm: Parent and Me Shabbat (Birth - 3 yrs)
May 2, 2020

1:00 pm: Open Pick Up Basketball (Age 13+)

1:00 pm: Open Pick Up Basketball (Age 13+)