MonthWeekDay
March 2019
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
February 24, 2019

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

All day: Vandroff Art Gallery- Sharon Goldman

All day: Vandroff Art Gallery- Sharon Goldman

6:00 pm: Adult JCA Fencing (Age 14+)

6:00 pm: Adult JCA Fencing (Age 14+)

8:30 am: 25+ Men’s Basketball League

8:30 am: 25+ Men’s Basketball League

11:00 am: Tai Chi: Meditation in Motion

11:00 am: Tai Chi: Meditation in Motion
February 25, 2019

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

All day: Vandroff Art Gallery- Sharon Goldman

All day: Vandroff Art Gallery- Sharon Goldman

6:00 pm: Adult JCA Fencing (Age 14+)

6:00 pm: Adult JCA Fencing (Age 14+)

5:30 am: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Pickleball

5:30 am: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Pickleball

10:00 am: Parent and Me Classes- Make Music (3mos-2yrs)

10:00 am: Parent and Me Classes- Make Music (3mos-2yrs)

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

12:15 pm: Parent and Me Classes- Stroller Fit Moms (Birth - 3 yrs)

12:15 pm: Parent and Me Classes- Stroller Fit Moms (Birth - 3 yrs)

1:30 pm: Little Dribblers Basketball (Age 3 - 6)

1:30 pm: Little Dribblers Basketball (Age 3 - 6)

1:30 pm: Terrific Tumblers Gymnastics (Age 3 - 6)

1:30 pm: Terrific Tumblers Gymnastics (Age 3 - 6)

3:30 pm: Sports Extravaganza (Age 3 - 6)

3:30 pm: Sports Extravaganza (Age 3 - 6)

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

4:30 pm: Soccer 101 (Age 5 - 10)

4:30 pm: Soccer 101 (Age 5 - 10)

5:00 pm: Lacrosse 101 (Age 7 - 13)

5:00 pm: Lacrosse 101 (Age 7 - 13)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)

7:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)

7:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)
February 26, 2019

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

All day: Vandroff Art Gallery- Sharon Goldman

All day: Vandroff Art Gallery- Sharon Goldman

6:00 pm: Adult JCA Fencing (Age 14+)

6:00 pm: Adult JCA Fencing (Age 14+)

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

2:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

2:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

9:30 am: Barre Fitness

9:30 am: Barre Fitness

9:30 am: Walk-to-Run Club

9:30 am: Walk-to-Run Club

10:00 am: Parent and Me Classes- Sensory Sensations (3 mos - 2 yrs)

10:00 am: Parent and Me Classes- Sensory Sensations (3 mos - 2 yrs)

10:00 am: Pottery- Tuesdays

10:00 am: Pottery- Tuesdays

11:00 am: Parent and Me Classes- Parent and Me Swim (6 mos - 3)

11:00 am: Parent and Me Classes- Parent and Me Swim (6 mos - 3)

11:30 am: Meditation

11:30 am: Meditation

12:00 pm: Let’s Do Lunch

12:00 pm: Let’s Do Lunch

1:30 pm: Cooking Around the World (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Cooking Around the World (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Little Hitters Baseball (Age 3 - 6)

1:30 pm: Little Hitters Baseball (Age 3 - 6)

3:30 pm: Volleyball 101 (Age 8 - 14)

3:30 pm: Volleyball 101 (Age 8 - 14)

5:00 pm: Youth Taekwondo (Ages 6 - 12)

5:00 pm: Youth Taekwondo (Ages 6 - 12)

5:30 pm: Sew What? (Grades K - 2)

5:30 pm: Sew What? (Grades K - 2)
February 27, 2019

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

All day: Vandroff Art Gallery- Sharon Goldman

All day: Vandroff Art Gallery- Sharon Goldman

6:00 pm: Adult JCA Fencing (Age 14+)

6:00 pm: Adult JCA Fencing (Age 14+)

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

1:00 pm: Bridge 101: 8-Week Learning Series

1:00 pm: Bridge 101: 8-Week Learning Series

1:30 pm: Little Kickers Soccer (Age 3 - 6)

1:30 pm: Little Kickers Soccer (Age 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Clubhouse (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Clubhouse (Ages 3 - 6)

4:15 pm: Makos Run Club (Age 4 - 14)

4:15 pm: Makos Run Club (Age 4 - 14)

5:00 pm: Beginner Guitar Lessons

5:00 pm: Beginner Guitar Lessons

5:00 pm: Youth JCA Fencing (Ages 7 - 13)

5:00 pm: Youth JCA Fencing (Ages 7 - 13)

5:30 pm: Mixed Media (Grades 3 - 7)

5:30 pm: Mixed Media (Grades 3 - 7)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)

6:00 pm: Barre Fitness

6:00 pm: Barre Fitness

6:00 pm: Road to Wellness

6:00 pm: Road to Wellness

6:00 pm: The Reel Thing

6:00 pm: The Reel Thing

6:30 pm: Café Ivrit and Medabrim Ivrit

6:30 pm: Café Ivrit and Medabrim Ivrit
February 28, 2019

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

10:00 am: Parent and Me Classes- Story Time (Birth - 3 yrs)

10:00 am: Parent and Me Classes- Story Time (Birth - 3 yrs)

10:45 am: Parent and Me Classes- On the Move (1 - 3 yrs)

10:45 am: Parent and Me Classes- On the Move (1 - 3 yrs)

11:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

11:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

1:30 pm: Adventure Yoga (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Adventure Yoga (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Hippity Hop Move and Groove (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Hippity Hop Move and Groove (Ages 3 - 6)

4:00 pm: Stepping On: Building Confidence and Reducing Falls

4:00 pm: Stepping On: Building Confidence and Reducing Falls

4:15 pm: Master Chefs Junior (Grades K - 5)

4:15 pm: Master Chefs Junior (Grades K - 5)

4:15 pm: Youth Pottery (Grades 2 - 5)

4:15 pm: Youth Pottery (Grades 2 - 5)

5:30 pm: Walk-to-Run Club

5:30 pm: Walk-to-Run Club

6:00 pm: Adult Ballet

6:00 pm: Adult Ballet

6:30 pm: Pottery- Thursdays

6:30 pm: Pottery- Thursdays

7:00 pm: Parent and Me Classes- Prenatal Yoga

7:00 pm: Parent and Me Classes- Prenatal Yoga
March 1, 2019

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

9:00 am: Parent and Me Shabbat (Birth - 3 yrs)

9:00 am: Parent and Me Shabbat (Birth - 3 yrs)

11:00 am: Fun and Games

11:00 am: Fun and Games

12:30 pm: Baby Bear Ballet A (Ages 2 - 3)

12:30 pm: Baby Bear Ballet A (Ages 2 - 3)

1:30 pm: Baby Bear Ballet B (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Baby Bear Ballet B (Ages 3 - 6)

4:00 pm: Apprentice Engineering 301 (Grades 3 - 6)

4:00 pm: Apprentice Engineering 301 (Grades 3 - 6)
March 2, 2019

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

1:00 pm: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Basketball

1:00 pm: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Basketball

7:00 pm: J After Dark (Grades 6 - 8)

7:00 pm: J After Dark (Grades 6 - 8)
March 3, 2019

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

11:00 am: Tai Chi: Meditation in Motion

11:00 am: Tai Chi: Meditation in Motion

1:00 pm: Mandatory Skills Evaluation- Youth Flag Football (Age 10 - 14)

1:00 pm: Mandatory Skills Evaluation- Youth Flag Football (Age 10 - 14)

2:00 pm: Mandatory Skills Evaluation- Youth Flag Football (Age 8 - 9)

2:00 pm: Mandatory Skills Evaluation- Youth Flag Football (Age 8 - 9)

3:00 pm: Mandatory Skills Evaluation- Youth Flag Football League (Age 6 - 7)

3:00 pm: Mandatory Skills Evaluation- Youth Flag Football League (Age 6 - 7)

4:00 pm: Mandatory Skills Evaluation- Youth Flag Football League (Age 4 - 5)

4:00 pm: Mandatory Skills Evaluation- Youth Flag Football League (Age 4 - 5)

4:30 pm: Family Stamp

4:30 pm: Family Stamp
March 4, 2019

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

5:30 am: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Pickleball

5:30 am: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Pickleball

8:30 am: 25+ Men’s Basketball League

8:30 am: 25+ Men’s Basketball League

10:00 am: Parent and Me Classes- Make Music (3mos-2yrs)

10:00 am: Parent and Me Classes- Make Music (3mos-2yrs)

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

12:15 pm: Parent and Me Classes- Stroller Fit Moms (Birth - 3 yrs)

12:15 pm: Parent and Me Classes- Stroller Fit Moms (Birth - 3 yrs)

1:30 pm: Little Dribblers Basketball (Age 3 - 6)

1:30 pm: Little Dribblers Basketball (Age 3 - 6)

1:30 pm: Terrific Tumblers Gymnastics (Age 3 - 6)

1:30 pm: Terrific Tumblers Gymnastics (Age 3 - 6)

3:30 pm: Sports Extravaganza (Age 3 - 6)

3:30 pm: Sports Extravaganza (Age 3 - 6)

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

4:30 pm: Soccer 101 (Age 5 - 10)

4:30 pm: Soccer 101 (Age 5 - 10)

5:00 pm: Lacrosse 101 (Age 7 - 13)

5:00 pm: Lacrosse 101 (Age 7 - 13)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)

7:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)

7:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)
March 5, 2019

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

2:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

2:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

9:30 am: Barre Fitness

9:30 am: Barre Fitness

9:30 am: Walk-to-Run Club

9:30 am: Walk-to-Run Club

1:30 pm: Little Hitters Baseball (Age 3 - 6)

1:30 pm: Little Hitters Baseball (Age 3 - 6)

3:30 pm: Volleyball 101 (Age 8 - 14)

3:30 pm: Volleyball 101 (Age 8 - 14)

4:00 pm: Fit for Broadway (Grades K - 8)

4:00 pm: Fit for Broadway (Grades K - 8)

4:15 pm: Cooking Around the World (Grades 5 - 9)

4:15 pm: Cooking Around the World (Grades 5 - 9)
March 6, 2019

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

1:00 pm: Bridge 101: 8-Week Learning Series

1:00 pm: Bridge 101: 8-Week Learning Series

1:30 pm: Little Kickers Soccer (Age 3 - 6)

1:30 pm: Little Kickers Soccer (Age 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Clubhouse (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Clubhouse (Ages 3 - 6)

4:00 pm: Storybook Playhouse (Ages 4 - 6)

4:00 pm: Storybook Playhouse (Ages 4 - 6)

4:15 pm: Makos Run Club (Age 4 - 14)

4:15 pm: Makos Run Club (Age 4 - 14)

5:30 pm: Fundamentals of Drawing (Grades 5 - 9)

5:30 pm: Fundamentals of Drawing (Grades 5 - 9)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)

6:00 pm: 18+ Men’s Basketball League

6:00 pm: 18+ Men’s Basketball League

6:00 pm: Barre Fitness

6:00 pm: Barre Fitness

6:00 pm: Road to Wellness

6:00 pm: Road to Wellness
March 7, 2019

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

11:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

11:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

1:30 pm: Zoe’s Hippity Hop Move and Groove (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Hippity Hop Move and Groove (Ages 3 - 6)

4:00 pm: Stepping On: Building Confidence and Reducing Falls

4:00 pm: Stepping On: Building Confidence and Reducing Falls

4:15 pm: Youth Pottery (Grades 2 - 5)

4:15 pm: Youth Pottery (Grades 2 - 5)

5:30 pm: Adventures in Art (Grades K - 5)

5:30 pm: Adventures in Art (Grades K - 5)

5:30 pm: Walk-to-Run Club

5:30 pm: Walk-to-Run Club

6:00 pm: Adult Ballet

6:00 pm: Adult Ballet

6:00 pm: Crohn’s and Colitis

6:00 pm: Crohn’s and Colitis

6:30 pm: Wine Down with Boutique Blooms

6:30 pm: Wine Down with Boutique Blooms

7:00 pm: Women of the Israel Defense Forces

7:00 pm: Women of the Israel Defense Forces
March 8, 2019

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

11:00 am: Fun and Games

11:00 am: Fun and Games

12:30 pm: Baby Bear Ballet A (Ages 2 - 3)

12:30 pm: Baby Bear Ballet A (Ages 2 - 3)

1:30 pm: Baby Bear Ballet B (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Baby Bear Ballet B (Ages 3 - 6)

4:00 pm: Apprentice Engineering 301 (Grades 3 - 6)

4:00 pm: Apprentice Engineering 301 (Grades 3 - 6)
March 9, 2019

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

1:00 pm: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Basketball

1:00 pm: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Basketball
March 10, 2019

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

11:00 am: Tai Chi: Meditation in Motion

11:00 am: Tai Chi: Meditation in Motion

12:30 pm: Family Hamentashen Bake

12:30 pm: Family Hamentashen Bake

1:00 pm: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund Reception

1:00 pm: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund Reception
March 11, 2019

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

5:30 am: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Pickleball

5:30 am: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Pickleball

8:30 am: 25+ Men’s Basketball League

8:30 am: 25+ Men’s Basketball League

10:00 am: Parent and Me Classes- Make Music (3mos-2yrs)

10:00 am: Parent and Me Classes- Make Music (3mos-2yrs)

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

12:15 pm: Parent and Me Classes- Stroller Fit Moms (Birth - 3 yrs)

12:15 pm: Parent and Me Classes- Stroller Fit Moms (Birth - 3 yrs)

1:30 pm: Little Dribblers Basketball (Age 3 - 6)

1:30 pm: Little Dribblers Basketball (Age 3 - 6)

1:30 pm: Terrific Tumblers Gymnastics (Age 3 - 6)

1:30 pm: Terrific Tumblers Gymnastics (Age 3 - 6)

3:30 pm: Sports Extravaganza (Age 3 - 6)

3:30 pm: Sports Extravaganza (Age 3 - 6)

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

4:30 pm: Soccer 101 (Age 5 - 10)

4:30 pm: Soccer 101 (Age 5 - 10)

5:00 pm: Lacrosse 101 (Age 7 - 13)

5:00 pm: Lacrosse 101 (Age 7 - 13)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)
March 12, 2019

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

2:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

2:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

7:30 am: Humane Society Spring Break Trip (Grades 6 - 8)

7:30 am: Humane Society Spring Break Trip (Grades 6 - 8)

9:30 am: Barre Fitness

9:30 am: Barre Fitness

9:30 am: Walk-to-Run Club

9:30 am: Walk-to-Run Club

1:30 pm: Little Hitters Baseball (Age 3 - 6)

1:30 pm: Little Hitters Baseball (Age 3 - 6)

3:30 pm: Volleyball 101 (Age 8 - 14)

3:30 pm: Volleyball 101 (Age 8 - 14)

5:00 pm: Youth Taekwondo (Ages 6 - 12)

5:00 pm: Youth Taekwondo (Ages 6 - 12)
March 13, 2019

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

1:00 pm: Bridge 101: 8-Week Learning Series

1:00 pm: Bridge 101: 8-Week Learning Series

1:30 pm: Little Kickers Soccer (Age 3 - 6)

1:30 pm: Little Kickers Soccer (Age 3 - 6)

4:15 pm: Makos Run Club (Age 4 - 14)

4:15 pm: Makos Run Club (Age 4 - 14)

5:00 pm: Youth JCA Fencing (Ages 7 - 13)

5:00 pm: Youth JCA Fencing (Ages 7 - 13)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)

6:00 pm: 18+ Men’s Basketball League

6:00 pm: 18+ Men’s Basketball League

6:00 pm: Adult JCA Fencing (Age 14+)

6:00 pm: Adult JCA Fencing (Age 14+)

6:00 pm: Barre Fitness

6:00 pm: Barre Fitness

7:00 pm: 4,000 Years of Jewish Resiliency

7:00 pm: 4,000 Years of Jewish Resiliency
March 14, 2019

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

7:30 am: Surge Adventure Park Spring Break Trip (Grades 6 - 8)

7:30 am: Surge Adventure Park Spring Break Trip (Grades 6 - 8)

11:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

11:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Stepping On: Building Confidence and Reducing Falls

4:00 pm: Stepping On: Building Confidence and Reducing Falls

5:30 pm: Walk-to-Run Club

5:30 pm: Walk-to-Run Club

6:00 pm: Adult Ballet

6:00 pm: Adult Ballet
March 15, 2019

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

11:00 am: Fun and Games

11:00 am: Fun and Games
March 16, 2019

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

All day: Save the Date: Jamie Bernstein, Famous Father Girl

All day: Save the Date: Jamie Bernstein, Famous Father Girl

1:00 pm: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Basketball

1:00 pm: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Basketball

7:00 pm: Third Saturday Tween Trips

7:00 pm: Third Saturday Tween Trips
March 17, 2019

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

10:30 am: Israeli Morning

10:30 am: Israeli Morning

11:00 am: JCAFÉ at MOSH (Ages 3 - 6)

11:00 am: JCAFÉ at MOSH (Ages 3 - 6)

11:00 am: Tai Chi: Meditation in Motion

11:00 am: Tai Chi: Meditation in Motion

1:00 pm: Alice in Wonderland Auditions

1:00 pm: Alice in Wonderland Auditions

2:00 pm: JCA Young Concert Artists Series- Zlatomir Fung

2:00 pm: JCA Young Concert Artists Series- Zlatomir Fung

2:00 pm: Sunday Film Series- Dirty Dancing

2:00 pm: Sunday Film Series- Dirty Dancing
March 18, 2019

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

5:30 am: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Pickleball

5:30 am: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Pickleball

8:30 am: 25+ Men’s Basketball League

8:30 am: 25+ Men’s Basketball League

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

1:30 pm: Little Dribblers Basketball (Age 3 - 6)

1:30 pm: Little Dribblers Basketball (Age 3 - 6)

1:30 pm: Terrific Tumblers Gymnastics (Age 3 - 6)

1:30 pm: Terrific Tumblers Gymnastics (Age 3 - 6)

3:30 pm: Sports Extravaganza (Age 3 - 6)

3:30 pm: Sports Extravaganza (Age 3 - 6)

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

4:30 pm: Soccer 101 (Age 5 - 10)

4:30 pm: Soccer 101 (Age 5 - 10)

5:00 pm: Lacrosse 101 (Age 7 - 13)

5:00 pm: Lacrosse 101 (Age 7 - 13)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)

7:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)

7:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)
March 19, 2019

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

2:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

2:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

9:30 am: Barre Fitness

9:30 am: Barre Fitness

9:30 am: Walk-to-Run Club

9:30 am: Walk-to-Run Club

1:30 pm: Little Hitters Baseball (Age 3 - 6)

1:30 pm: Little Hitters Baseball (Age 3 - 6)

3:30 pm: Volleyball 101 (Age 8 - 14)

3:30 pm: Volleyball 101 (Age 8 - 14)

4:00 pm: Fit for Broadway (Grades K - 8)

4:00 pm: Fit for Broadway (Grades K - 8)

4:15 pm: Cooking Around the World (Grades 5 - 9)

4:15 pm: Cooking Around the World (Grades 5 - 9)

5:00 pm: Youth Taekwondo (Ages 6 - 12)

5:00 pm: Youth Taekwondo (Ages 6 - 12)
March 20, 2019

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

12:00 pm: Short Story Book Club

12:00 pm: Short Story Book Club

1:30 pm: Little Kickers Soccer (Age 3 - 6)

1:30 pm: Little Kickers Soccer (Age 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Clubhouse (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Clubhouse (Ages 3 - 6)

4:15 pm: Makos Run Club (Age 4 - 14)

4:15 pm: Makos Run Club (Age 4 - 14)

5:00 pm: Youth JCA Fencing (Ages 7 - 13)

5:00 pm: Youth JCA Fencing (Ages 7 - 13)

5:30 pm: Fundamentals of Drawing (Grades 5 - 9)

5:30 pm: Fundamentals of Drawing (Grades 5 - 9)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)

6:00 pm: 18+ Men’s Basketball League

6:00 pm: 18+ Men’s Basketball League

6:00 pm: Adult JCA Fencing (Age 14+)

6:00 pm: Adult JCA Fencing (Age 14+)

6:00 pm: Barre Fitness

6:00 pm: Barre Fitness
March 21, 2019

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

11:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

11:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

12:00 pm: Art in the Afternoon- Spring Wreath

12:00 pm: Art in the Afternoon- Spring Wreath

1:30 pm: Purim Holiday Baking

1:30 pm: Purim Holiday Baking

1:30 pm: Zoe’s Hippity Hop Move and Groove (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Hippity Hop Move and Groove (Ages 3 - 6)

4:00 pm: Stepping On: Building Confidence and Reducing Falls

4:00 pm: Stepping On: Building Confidence and Reducing Falls

5:30 pm: Adventures in Art (Grades K - 5)

5:30 pm: Adventures in Art (Grades K - 5)

5:30 pm: Walk-to-Run Club

5:30 pm: Walk-to-Run Club

6:00 pm: Adult Ballet

6:00 pm: Adult Ballet
March 22, 2019

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

9:00 am: Gainesville Adventure

9:00 am: Gainesville Adventure

11:00 am: Fun and Games

11:00 am: Fun and Games

12:30 pm: Baby Bear Ballet A (Ages 2 - 3)

12:30 pm: Baby Bear Ballet A (Ages 2 - 3)

1:00 pm: School’s Out Trip (Grades 6 - 8)

1:00 pm: School’s Out Trip (Grades 6 - 8)

1:30 pm: Baby Bear Ballet B (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Baby Bear Ballet B (Ages 3 - 6)
March 23, 2019

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

1:00 pm: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Basketball

1:00 pm: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Basketball
March 24, 2019

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

11:00 am: Tai Chi: Meditation in Motion

11:00 am: Tai Chi: Meditation in Motion

12:30 pm: Youth Flag Football League Game

12:30 pm: Youth Flag Football League Game

1:00 pm: Blue Sun Prints (Grade 2+ with parent)

1:00 pm: Blue Sun Prints (Grade 2+ with parent)
March 25, 2019

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

5:30 am: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Pickleball

5:30 am: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Pickleball

8:30 am: 25+ Men’s Basketball League

8:30 am: 25+ Men’s Basketball League

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

1:30 pm: Little Dribblers Basketball (Age 3 - 6)

1:30 pm: Little Dribblers Basketball (Age 3 - 6)

1:30 pm: Terrific Tumblers Gymnastics (Age 3 - 6)

1:30 pm: Terrific Tumblers Gymnastics (Age 3 - 6)

3:30 pm: Sports Extravaganza (Age 3 - 6)

3:30 pm: Sports Extravaganza (Age 3 - 6)

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

4:30 pm: Soccer 101 (Age 5 - 10)

4:30 pm: Soccer 101 (Age 5 - 10)

5:00 pm: Lacrosse 101 (Age 7 - 13)

5:00 pm: Lacrosse 101 (Age 7 - 13)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)

7:00 pm: Intermarriage: Respecting Your Children’s Choices

7:00 pm: Intermarriage: Respecting Your Children’s Choices

7:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)

7:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)
March 26, 2019

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

2:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

2:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

9:30 am: Barre Fitness

9:30 am: Barre Fitness

9:30 am: Walk-to-Run Club

9:30 am: Walk-to-Run Club

12:00 pm: Let’s Do Lunch

12:00 pm: Let’s Do Lunch

1:30 pm: Little Hitters Baseball (Age 3 - 6)

1:30 pm: Little Hitters Baseball (Age 3 - 6)

3:30 pm: Volleyball 101 (Age 8 - 14)

3:30 pm: Volleyball 101 (Age 8 - 14)

4:00 pm: Fit for Broadway (Grades K - 8)

4:00 pm: Fit for Broadway (Grades K - 8)

4:15 pm: Cooking Around the World (Grades 5 - 9)

4:15 pm: Cooking Around the World (Grades 5 - 9)

5:00 pm: Youth Taekwondo (Ages 6 - 12)

5:00 pm: Youth Taekwondo (Ages 6 - 12)
March 27, 2019

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

All day: Vandroff Art Gallery- Carron Wedlund

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

4:00 pm: Dance Team (Grades 1 - 5)

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

1:00 pm: Bridge 101: 8-Week Learning Series

1:00 pm: Bridge 101: 8-Week Learning Series

1:30 pm: Little Kickers Soccer (Age 3 - 6)

1:30 pm: Little Kickers Soccer (Age 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Clubhouse (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Clubhouse (Ages 3 - 6)

4:15 pm: Makos Run Club (Age 4 - 14)

4:15 pm: Makos Run Club (Age 4 - 14)

5:00 pm: Youth JCA Fencing (Ages 7 - 13)

5:00 pm: Youth JCA Fencing (Ages 7 - 13)

5:30 pm: Fundamentals of Drawing (Grades 5 - 9)

5:30 pm: Fundamentals of Drawing (Grades 5 - 9)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)

6:00 pm: 18+ Men’s Basketball League

6:00 pm: 18+ Men’s Basketball League

6:00 pm: Adult JCA Fencing (Age 14+)

6:00 pm: Adult JCA Fencing (Age 14+)

6:00 pm: Barre Fitness

6:00 pm: Barre Fitness

6:00 pm: The Reel Thing

6:00 pm: The Reel Thing
March 28, 2019

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

11:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

11:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

1:30 pm: Zoe’s Hippity Hop Move and Groove (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Hippity Hop Move and Groove (Ages 3 - 6)

4:00 pm: Stepping On: Building Confidence and Reducing Falls

4:00 pm: Stepping On: Building Confidence and Reducing Falls

5:30 pm: Adventures in Art (Grades K - 5)

5:30 pm: Adventures in Art (Grades K - 5)

5:30 pm: Walk-to-Run Club

5:30 pm: Walk-to-Run Club

6:00 pm: Adult Ballet

6:00 pm: Adult Ballet

6:30 pm: Discover Israel Film Series: Gett: The Trial of Viviane Amsalem

6:30 pm: Discover Israel Film Series: Gett: The Trial of Viviane Amsalem
March 29, 2019

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

11:00 am: Fun and Games

11:00 am: Fun and Games

12:30 pm: Baby Bear Ballet A (Ages 2 - 3)

12:30 pm: Baby Bear Ballet A (Ages 2 - 3)

1:30 pm: Baby Bear Ballet B (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Baby Bear Ballet B (Ages 3 - 6)
March 30, 2019

1:00 pm: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Basketball

1:00 pm: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Basketball
March 31, 2019

11:00 am: Tai Chi: Meditation in Motion

11:00 am: Tai Chi: Meditation in Motion

12:30 pm: Youth Flag Football League Game

12:30 pm: Youth Flag Football League Game

1:00 pm: Detective Dad and Me (Grade K+)

1:00 pm: Detective Dad and Me (Grade K+)
April 1, 2019

5:30 am: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Pickleball

5:30 am: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Pickleball

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

1:30 pm: Little Dribblers Basketball (Age 3 - 6)

1:30 pm: Little Dribblers Basketball (Age 3 - 6)

1:30 pm: Terrific Tumblers Gymnastics (Age 3 - 6)

1:30 pm: Terrific Tumblers Gymnastics (Age 3 - 6)

3:30 pm: Sports Extravaganza (Age 3 - 6)

3:30 pm: Sports Extravaganza (Age 3 - 6)

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

4:30 pm: Soccer 101 (Age 5 - 10)

4:30 pm: Soccer 101 (Age 5 - 10)

5:00 pm: Lacrosse 101 (Age 7 - 13)

5:00 pm: Lacrosse 101 (Age 7 - 13)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)

7:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)

7:00 pm: Israeli Mixed Martial Arts (Age 14+)
April 2, 2019

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

2:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

2:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

9:30 am: Barre Fitness

9:30 am: Barre Fitness

9:30 am: Walk-to-Run Club

9:30 am: Walk-to-Run Club

1:30 pm: Little Hitters Baseball (Age 3 - 6)

1:30 pm: Little Hitters Baseball (Age 3 - 6)

3:30 pm: Volleyball 101 (Age 8 - 14)

3:30 pm: Volleyball 101 (Age 8 - 14)

4:00 pm: Fit for Broadway (Grades K - 8)

4:00 pm: Fit for Broadway (Grades K - 8)

4:15 pm: Cooking Around the World (Grades 5 - 9)

4:15 pm: Cooking Around the World (Grades 5 - 9)

5:00 pm: Youth Taekwondo (Ages 6 - 12)

5:00 pm: Youth Taekwondo (Ages 6 - 12)
April 3, 2019

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

1:30 pm: Little Kickers Soccer (Age 3 - 6)

1:30 pm: Little Kickers Soccer (Age 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Clubhouse (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Clubhouse (Ages 3 - 6)

4:15 pm: Makos Run Club (Age 4 - 14)

4:15 pm: Makos Run Club (Age 4 - 14)

5:00 pm: Youth JCA Fencing (Ages 7 - 13)

5:00 pm: Youth JCA Fencing (Ages 7 - 13)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)

5:30 pm: Youth Athletic Conditioning (Age 8+)

6:00 pm: 18+ Men’s Basketball League

6:00 pm: 18+ Men’s Basketball League

6:00 pm: Adult JCA Fencing (Age 14+)

6:00 pm: Adult JCA Fencing (Age 14+)

6:00 pm: Barre Fitness

6:00 pm: Barre Fitness
April 4, 2019

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

11:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

11:30 am: Tai Chi: Meditation in Motion

1:30 pm: Zoe’s Hippity Hop Move and Groove (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Zoe’s Hippity Hop Move and Groove (Ages 3 - 6)

5:30 pm: Fundamentals of Drawing (Grades 5 - 9)

5:30 pm: Fundamentals of Drawing (Grades 5 - 9)

5:30 pm: Walk-to-Run Club

5:30 pm: Walk-to-Run Club

6:00 pm: Adult Ballet

6:00 pm: Adult Ballet
April 5, 2019

10:45 am: Sit and Get Fit

10:45 am: Sit and Get Fit

3:30 pm: Study Central

3:30 pm: Study Central

11:00 am: Fun and Games

11:00 am: Fun and Games

12:30 pm: Baby Bear Ballet A (Ages 2 - 3)

12:30 pm: Baby Bear Ballet A (Ages 2 - 3)

1:30 pm: Baby Bear Ballet B (Ages 3 - 6)

1:30 pm: Baby Bear Ballet B (Ages 3 - 6)
April 6, 2019

1:00 pm: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Basketball

1:00 pm: Open Pick Up Sports (Age 13+) - Basketball